August 07, 2020

தோல்வியைத் தழுவியுள்ள 60 க்கும் மேற்பட்ட அரசியல்வாதிகளின் விபரங்கள்

தோல்வியைத் தழுவியுள்ள 60 க்கும் மேற்பட்ட அரசியல்வாதிகளின் விபரங்கள்

Nearly 16 candidates contesting from the United National Party (UNP), including leader Ranil Wickremesinghe, failed to secure a seat in Parliament following the General Elections 2020.

26 candidates from the Samagi Jana Balawegaya (SJB), 15 candidates from the Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP), and 03 candidates from the National People’s Power (NPP) have also failed to secure a seat in Parliament.

Details of prominent candidates who failed to secure a seat in Parliament are as follows.

Colombo District:

SLPP -Thilanga Sumathipala

UNP – Ranil Wickremesinghe, Ravi Karunanayake, Daya Gamage

SJB – A.H.M. Fowzie, Sujeewa Senasinghe, Hirunika Premachandra

Gampaha District:

SLPP- Dulith Wijesekera

UNP – Ruwan Wijewardene, Arjuna Ranatunga

SJB -Ajith Manapperuma, Vijith Wijayamuni Zoysa, Chathura Senaratne, Edward Gunasekera

Kalutara District:

UNP – Palitha Thewarapperuma, Lakshman WIjemanne

SJB – Ajith P. Perera

NPP – Nalinda Jayatisse

Galle District:

UNP – Vajira Abeywardene

SJB – Wijepala Hettiarachchi, Badula lal Bandarigoda, Piyasena Gamage

Matara District:

SLPP – Lakshman Yapa Abeywardene, Manoj Sirisena, Niroshan Premaratne

NPP – Sunil Handunetti

Hambantota District:

NPP – Nihal Gallapatti

Kurunegala District:

SLPP – S.B. Navinna, Tharanath Basnayake, T. B. Ekanayake

UNP – Akila Viraj Kariyawasam

SJB – Indika Bandaranayake

Puttalam District:

UNP -Palitha Range Bandara

SJB – Shantha Abeysekera

Anuradhapura District

SLPP – Weerakumara Dissanayake, S.A. Muthukumaran

SJB – Chandrani Bandara, P. Harrison, Chandima Gamage

Polonnaruwa District:

UNP – Nalaka Kolonne

SJB – Sydney Jayaratne

Badulla District:

SJB – Lakshman Seneviratne, Ravi Samaraweera

Monaragala District:

SLPP – Padma Udaya Shantha Gunasekera, Sumedha G. jayasena

SJB – Ananda Kumarasiri

Nuwara-Eliya District:

UNP – Navin Dissanayake, k.K. Piyadasa

SJB – Mayilvaganam Thilakaraj

Matale District: 

SLPP – Lakshman Wasantha Perera

SJB – Wasantha Aluwihare, Ranjith Aluwihare

Kegalle District:

UNP – Sandheep Samarasinghe

SJB – Thusitha Wijemanne

Ratnapura District:

SLPP – Dunesh Gankanda

SJB – Karunaratne Paranavithane, A.A. Wijetunge

Batticaloa District:

TNA – S. Yogeswaran, Gnanamuthu Sivanesan

SLMC – Ali Zahir Moulana

ACMC – Ameer Ali

Trincomalee District:

SLPP – Susantha Punchi Nilame

SJB – Abdul Maharoof

Jaffna District:

UNP – Vijayakala Maheswaran

ITAK – Mavai Senathiraja, E. Saravanabawan

Ampara District:

UNP – Anoma Gamage       

(Newswire)


2 கருத்துரைகள்:

இதில் கவலை பட வேண்டியவர்கள் பாலித தேவபெரும.. சுனில் ஹந்து நெத்தி இருவரும் தான்.

Post a comment